Libertas Marinkolor obranio naslov prvaka!

Pehar za prvaka Hrvatske ostaje u Gospinom Polju.

Libertas Marinkolor je u subotu s 3:0 svladao najvećeg konkurenta i prvog pratitelja GSTK Zagreb i time osigurao naslov, a matematički je titulu potvrdio u nedjelju kada je upisana pobjeda nad Pulom (3:0). Pituri su tako kolo prije kraja prvenstva stigli do svoje treće titule i prvi put u povijesti obranili naslov prvaka. Prvi su osvojili u sezoni 2016./17., a drugi prošle sezone sa savršenim učinkom od 22 pobjede. Ove sezone Dubrovčani (Filip Čipin, Tomislav Japec i Miho Simović) su na putu do pehara ostvarili 19 pobjeda i 1 poraz u derbiju kod Zagreba.Preostala su im još dva susreta u  posljednjem kolu, 30. travnja s osječkim Vodovodom i dan kasnije s vinkovačkom Cibalijom kada će i proslaviti naslov s domaćim navijačima.

Derbi lige u Medarskoj koji je trebao odlučivati o prvaku izgubio je na važnosti u prošlom kolu kada je GSTK Zagreb poražen u Varaždinu od Starra, čemu je kumovala i ozljeda Bana na treningu. Bez Bana u sastavu domaćih Libertasu je bio dodatno olakšan posao i na kraju su slavili s uvjerljivih 3:0 i bez izgubljenog seta, s tim da se treći susret nije ni igrao zbog Maglićeve ozljede leđa. Slavlje je već moglo početi, no trebalo je sutradan to i matematički osigurati pobjedom protiv Pule. No, Pituri su bez ikakvih problema ‘projurili’ kroz Pulu glatkom 3:0 pobjedom, 19. ove sezone, uz tek jedan izgubljeni set.

Unatoč problemima s ozljedama GSTK Zagreb je u nedjelju svladao Split (3:1). Za domaćina Maglić je upisao dvije pobjede, nad Zeljkom 3:2 (-9, 9, 9, -8, 6) i Bakačem 3:1, a jednu Zovko protiv Zoltnera 3:0. Za goste Bakač je svladao nedovoljno oporavljenog Bana s 3:0. Split je drugi poraz u ovom kolu upisao na gostovanju u Puli (3:2). Puljani su odlično otvorili i poveli s 2:0. Krstevski je s 3:0 pobijedio Zoltnera, a Vekić s 3:0 Zeljka. No, potom se gosti vraćaju u igru. Bakač je svladao Kuzmića s 3:0, dok je Zeljko bio bolji od Krstevskog s 3:1. Pobjedu Puljanima osigurao je Vekić nadigravši s 3:0 Zoltnera.

S nizom pobjeda nastavio je Donat. Značajnu pobjedu ostvarili su u susretu s Dugim Selom (3:2) i revanširali se za poraz iz prvog dijela sezone. Goste je u vodstvo doveo Zlatkov koji je okrenuo 2:1 protiv Zubčića (-10, 5, -5, 10, 5). Potom su Zadrani preokrenuli, Mijatović je pobijedio L. Martineka s 3:0, a Borovnjak M. Martineka s 3:1. Kada je Zubčić poveo 2:0 činilo se da su domaći blizu pobjedi, ali tako nije mislio L. Martinek koji je dobio sljedeća tri seta (-8, -15, 7, 8, 5) pa je odluka o pobjedniku morala pasti u petom meču. Kada Donatu treba pobjeda u petom meču formula ove sezone je “zovi Mijatovića”. U trileru je još jednom izašao kao pobjednik u susretu sa Zlatkovom slavivši s 3:2 (4, -10, 4, -9, 8). U odlučujućim susretima učinak mu je 5/5. Lakši posao imali su u susretu s Požegom (3:1). Zubčić je otvorio i zatvorio susret pobjedama 3:1 nad Vidačekom i Mustapićem. Treću pobjedu donio je Mijatović pobjedom 3:0 protiv Mustapića. Jedinu pobjedu za goste izborio je Pongrac svladavši Borovnjaka s 3:0.

Više sreće nije bilo ni u Zagrebu gdje su poraženi s 3:0. Jedini neizvjesniji meč bio je onaj prvi u kojem je Petek s 3:2 (-5, 9, 9, -8, 10) dobio Vidačeka. No, za iznenađenje se pobrinulo Dugo Selo, koje je i drugi put ove sezone uzelo bodove Zagrepčanima na krilima braće Martinek. STK Zagreb je poveo preko Šurbeka koji je s 3:0 pobijedio Zlatkova, a ključna pobjeda potpis je L. Martineka koji je izjednačio nakon što je svladao Peteka u petom setu (10, -3, 11, -21, 6). Zanimljivo da je četvrti set Petek dobio s 23:21, što je bar nakratko podsjetilo na stare dane. M. Martinek je potom slavio protiv Juzbašića s 3:0 za vodstvo gostiju, a točku na i stavio je L. Martinek svladavši Šurbeka s 3:1 i to s 11:1 u zadnjem setu.

Starr je gostovao u Slavoniji i ostvario dvije pobjede. Protiv Cibalije nije bilo toliko uvjerljivo kao što govori rezultat (3:0). Dva od tri meča su otišla u peti set. Horvat je svladao Lončara s 3:2 (-7, 6, 8, -11, 3), a Bogdanović nadoknadio 0:2 protiv Krajinovića (7, 6, -8, -7, -8). Jedinu glatku pobjedu upisao je Ređep nakon što je nadigrao Bibera s 3:0. Ništa lakše nije bilo ni u susretu s Vodovodom. Starr je poveo 2:0 nakon što je Horvat svladao oporavljenog Fučeca s 3:1, a Ređep Baneka s 3:0. Za Osječane je smanjio Arbanas koji je s 3:0 bio bolji od Bogdanovića. Fučec je potom vodio 2:1 protiv Ređepa, koji se morao namučiti za pobjedu i s 11:9 i 12:10 spriječio povratak domaćina. Osječani i Vinkovčani ugostili su i sigurnog putnika u niži rang, Čakovec. Vodovod je slavio s 3:0, ali uz dvije pobjede u petom setu, dok je Cibalia pobijedila s 3:1 i nagradila Marjanovića za prvo mjesto na Top 16 kadeta nastupom u Superligi. Pružio je snažan otpor, no tijesno je poražen od Panića s 3:2 (-3, -4, 6, 9, -9).

Prvak je poznat, a kolo prije kraja poznato je i da superligaško društvo napušta posljednjeplasirani Čakovec s 0-20 i Cibalia s 4-16 koja ima i lošiji međusobni skor od desete Požege. U posljednjem kolu očekuje nas i borba za drugo mjesto između dva Zagreba. GSTK Zagreb gostuje u Požegi i Dugom Selu, a Zagreb u Čakovcu i Varaždinu.